Marian Magiera

 

 

Naukę gry na trąbce rozpoczął w 1991 roku. Studia ukończył w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Stanisława Dziewiora. Już w czasie studiów w roku 2001 rozpoczął pracę na stanowisku pierwszego trębacza – solisty w orkiestrze Capella Cracoviensis gdzie pracuje do dziś. Od lat współpracuje z wieloma  orkiestrami, m.in.: Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Miasta Tychy „Aukso”, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrą Muzyki Nowej z Katowic, Orkiestrą Sinfonietta Cracovia, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Kameralną w Sopocie. Równocześnie występuje jako solista i w zespołach kameralnych.

Szczególne miejsce wśród jego zainteresowań zajmuje wykonywanie muzyki minionych epok na instrumentach historycznych. Od kilku lat, grając na trąbce naturalnej, koncertuje z zespołami specjalizującymi się w wykonawstwie dawnej muzyki (m.in.: Polską Orkiestrą XVIII wieku, Floripari, Orkiestrą Barokową Akademii Muzycznej w Krakowie, Banquetto Musicale z Wilna, La Tempesta, Harmonologia, Wrocławską Orkiestrą Barokową, Concerto Grosso Berlin, Parlement de Musique ze Strasbourga, Arte Dei Suonatori oraz  orkiestrą Capella Cracoviensis), z którymi to zespołami koncertuje oraz bierze udział w nagraniach.

W 2010 roku założył Zespół Historycznych Instrumentów Dętych „Alta Cappella”, z którym w 2011 roku m.in. brał udział w nagraniu płyty dla wytwórni „BIS” suit orkiestrowych Telemanna z zespołem Arte Dei Suonatori. „Alta Cappella” na co dzień współpracuje z orkiestrą Capella Cracoviensis jako sekcja trąbek i kotłów.